"Wyborcza" opublikowała 5 lutego  stenogramy dwóch rozmów austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera z Kazimierzem Kujdą, szefem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Obie zostały nagrane w czerwcu 2018 r., a więc zanim Jarosław Kaczyński wstrzymał projekt "K-Towers".

Kim jest Kujda i jak stał się jednym z najbliższych doradców prezesa PiS w sprawach biznesowych?

Kujda urodził się w 1952 r. Ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej oraz studia magisterskie na Wydziale Ekonomiki Produkcji Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. To obecnie Szkoła Główna Handlowa. W 1986 r. na Politechnice obronił doktorat, a dekadę później uzyskał dyplom MBA w Centrum Kształcenia Menedżerów przy Wydziale Zarządzania UW. Ale jego karierę zdeterminowała polityka.

W 1994 r. zasiadał w zarządzie Fundacji Prasowej Solidarności. To właśnie ta fundacja, której współzałożycielem był Jarosław Kaczyński, trzy lata wcześniej przejęła od likwidowanego państwowego przedsiębiorstwa RSW "Prasa-Książka-Ruch" “Express Wieczorny”. Na początku lat 90. była to popularna warszawska popołudniówka, co ważne - do jej majątku wchodziły cztery działki wraz z nieruchomościami w Warszawie. To m. in. Nowogrodzka 84/86 (obecna siedziba Prawa i Sprawiedliwości) i Srebrna 16.
Należność za ten tytuł Fundacja pokryła dzięki kredytowi z państwowego wówczas banku BPH. Ten sam bank wkrótce wynajął od Fundacji biura. I to od razu na 13 lat.
Ale działalność wydawnicza FPS nie szła: gazeta traciła czytelników. Po dwóch latach FPS sprzedaje tytuł, zostawiając sobie działki.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej